Mirka Abralon viimeistelypyörö ø150, P1000-P3000
Mirka Abralon viimeistelypyörö pienten pintavirheiden sekä himmentyneiden pintojen hiontaan ennen kiillotusta. Vesihionta
Viimeistelypyörön pehmeän vaahtomuovitaustan ansiosta paine jakautuu tasaisesti ja puhkihiomisen riski on pieni myös reunoja ja erimuotoisia pintoja hiottaessa. Jättää pinnan mataksi. Sopii häivyttämiseen sekä viimeistelyhiontaan ennen kiillotusta. Erittäin joustava ja pitkäikäinen. Oiva ratkaisu myös auton tai veneen himmentyneiden pintojen elvyttämiseen.
Abralon soveltuu erityisesti auto- ja meriteollisuuteen. Joustava kudos päästää veden ja ilman vapaasti läpi, mikä tekee tuotteesta sopivan sekä kuiva- että märkähiontaan, koneella tai käsin. Abralon soveltuu myös gelcoatin, SMC:n, lasikuituvahvisteisten paikkojen (GRP), lakkojen jne.
Halkaisija 150 mm, karkeudet välillä P1000 - P3000. Saatavilla kappaleittain.